Kategorie

archiwum (2) fizyka (70) fotografie (49) głupie (7) historia (75) inne (75) karate (99) kata (37) książki (21) multimedia (118) nie wiem już co (18) obozy (18) recenzje (10) rycerka (21) samoobrona (7) seminaria (18) sponsorzy (2) sport (28) technika (85) trening (226) turnieje (17) virtualny sensei (3) ważne (144) wiedza (152) zapisy (10)

WSPÓŁPRACA w NAUCE

Słowo wstępu.


Bezpośrednią inspiracją do utworzenia tej części serwisu stały się dyskusje i opinie o karate jako o sztuce walki, w której jest tyle koncepcji technicznych, ilu instruktorów. Dodatkowo, wielokrotnie zawodnicy karate niekontaktowego są egzaminowani według swoistych wytycznych, które stanowią o naturze danego stylu, ale często i te wytyczne się znacząco różnią. A przecież wszystkie style i szkoły karate oparte są na tych samych zasadach dotyczących ludzkiego ciała oraz fizyki. Można zatem posłużyć się tymi uniwersalnym zasadami i dokonać pewnej systematyki zagadnienia oraz wiele z nich prosto wytłumaczyć. Oczywiście w tej materii nie mieści się koncepcja energii Ki, ale pojęcia niedefiniowalne są także trudne do jednoznacznego opisu i, tym bardziej, nauczania.

Szczegóły pomysłu.


Proponuję zainteresowanym cykl wykładów dotyczących fizyki w sztukach walki, w szczególności jednak skoncentrowanych (głównie terminologicznie) na karate. Ponieważ piśmiennictwo bezpośrednio dotyczące zagadnienia jest do tej pory stosunkowo skromne, a w języku polskim znikome (podstawową pozycją jest książka dotycząca fizyki sportu), wszystkie proponowane wykłady są mojego autorstwa. Mają one formę multimedialnego i bezpośredniego pokazu. Oczywiste jest, że zawierają pewną dawkę matematyki i praw fizycznych, ale to właśnie one sprawiają, że opisywane zasady się uprawomocniają i stają się niezależne od widzimisię instruktora.
W chwili obecnej przygotowane są następujące wykłady:
1.Gdzie jest energia w technikach karate?
  • co to jest energia
  • jak matematycznie opisać cios
  • jak energię zamienić na siłę
  • jak nie tracić energii
2.Zenkutsu dachi i postawa uniwersalna.
  • jak uzyskać pozycję optymalną
  • jakie parametry decydują o efektywności pozycji
  • zgubne skutki złych pozycji
3.Fizyczna analiza technik karate: gyaku zuki.
  • parametry opisujące efektywność techniki
  • optymalizacja techniki
  • gdzie szukać energii
4.Fizyczna analiza technik karate: mae geri.
  • parametry opisujące efektywność techniki
  • optymalizacja techniki
  • gdzie szukać energii
5.Keage i kekomi: gdzie są różnice?
  • czym jest kekomi, a czym nie jest
  • czym jest keage, a czym nie jest
  • różnice między kekomi i keage - prawdy i nieporozumienia
W przygotowaniu są już kolejne, ale zestaw zagadnień przewidzianych na każdym z nich, może być modyfikowany w zależności od potrzeb. Czas trwania poszczególnych wykładów oscyluje wokół 45 minut. Krótszy przyniesie niewielki pożytek, wydłużenie zależy od możliwości koncentracji słuchaczy.

Kto jest adresatem pomysłu?


Wykłady kierowane są do członków zainteresowanych klubów. Należy sobie jednak zdać sprawę, że do skorzystania z takiego wykładu potrzeba kilku rzeczy: chęci poznania, szerokich horyzontów i dobrej woli. Prawdą bowiem jest, że posiadanie wysokiego stopnia w danej dyscyplinie (tu: karate) i zarazem pewnego doświadczenie powiązanego z, nie zawsze trafną, intuicją prowadzi często do niechęci zmiany poglądów. Nie da się ukryć, że informacje przekazywane w poszczególnych wykładach dla niektórych karateków mogą być nie do zaakceptowania, inni powiedzą autorytarnie, że to bzdura, że dwadzieścia lat ćwiczyli inaczej i zawsze było dobrze. Te kłopoty są skalkulowane.

O autorze, czyli o mnie.


Mam za sobą dwudziestotrzyletnią praktykę w karate, od kilkunastu lat jestem instruktorem. Zdobyłem do tej pory stopień 2 dan w karate tradycyjnym i zdaję sobie sprawę, że dla niektórych ten niski stopień jest mentalną barierą w zaakceptowaniu czyjejś wiedzy. Od ponad 10 lat jestem doktorem fizyki i czynnie zajmuję się uczeniem fizyki oraz dodatkowo biofizyki dla słuchaczy na różnych poziomach edukacji. Współpracuję w zakresie teorii z towarzystwami biegowymi. Wiem też, bo znam je osobiście, że są osoby mądrzejsze ode mnie z fizyki i bieglejsze w sztukach walki, a posiadające niższe stopnie w karate i wyższe z fizyki. Jest też i odwrotnie. Mimo tego zachęcam do współpracy.

Cena:  zwrot kosztów dojazdu.